Film dokumentalny - Kasia w Juba - produkcja w DogFilm Studio Filmowe

Filmy promocyjne, reklamowe, korporacyjne, dokumentalne w DogFilm Studio Filmowe

DogFilm Studio Filmowe – Produkcja filmów promocyjnych, reklamowych, dokumentalnych

Film dokumentalny ‘Moja droga do ONZ’

Na zlecenie MSZ-u wyprodukowaliśmy film dokumentalny ‘Moja droga do ONZ’. Na film składają się opowieści czwórki bohaterów: Kasi, Sergiusza, Marty i Karoliny. Każde z nich jest na innym etapie swojej życiowej przygody z ONZ, pracuje w innej agendzie, w innym miejscu. Zdjęcia do filmu realizowaliśmy w Warszawie, Stambule, Nowym Yorku i Jubie (Sudan Południowy).

Projekt był dla nas sporym wyzwaniem logistyczno-organizacyjnym. Szczególnie przygotowanie zdjęć w Sudanie Południowym wymagało wielu przygotowań i zabiegów, od masowych szczepień przez wizy po walkę o uzyskanie zgód na filmowanie w odpowiednich ministerstwach w Jubie. W koordynacji projektu ze strony MSZ bardzo pomogli nam: Agnieszka Skieterska, Ewa Kwaśnik-Ciągło i Paweł Lickiewicz.

1. Warszawa – Marta

Tu było prosto oczywiście. Zdjęcia realizowaliśmy w BUW-ie, w punkcie szczepień, w sklepie podróżniczym, na dworcu i lotnisku. Dodatkowo pojechaliśmy z Martą do Iławy, do jej domu rodzinnego i na przystań nad Jeziorakiem. Marta widzi się z rodzicami po raz ostatni przed swoim wyjazdem do Zambii – jej pierwszej pracy w ONZ. Mama, tato, siostra – wszyscy już się naczytali o Lusace i planują Marcie zajęcia w czasie wolnym od pracy 🙂

Film dokumentalny - Marta w ONZ - produkcja w DogFilm Studio FIlmowe

2. Stambuł – Karolina

Karolina pracuje w UNHCR (pomocowej agendzie ONZ) już od kilkunastu lat. Wcześniej pracowała w Nowym Yorku, teraz kolejne stanowisko otrzymała w Stambule (zmiana lokalizacji pracy jest trwale wpisana w specyfikę pracy w ONZ). W Stambule zaprosiła nas nie tylko do swego biura, ale również do swego domu (chcieliśmy pokazać jak jej dom budzi się życia o 6.30 rano). Byliśmy też na niedzielnym śniadaniu u jej tureckich przyjaciół, w stadninie koni i w cukierni na baklawie. Na kebaba poszliśmy już sami. Wszędzie bardzo ciepli i otwarci ludzie. Mamy nadzieję, że to widać w naszym filmie.

FIlm dokumentalny - Stambul - produkcja w DogFIlm Studio

3. Nowy Jork – Sergiusz

Nowy Jork to oczywiście siedziba ONZ. Zdjęcia realizowaliśmy m.in. w budynku głównym ONZ, ale na najwyższe piętra, gdzie urzęduje Ban Ki-moon, nasze permity były już za słabe. Po mieście oprowadzał nas Sergiusz, który biurową pracę w Nowym Yorku łączy z wyjazdami w teren, w ostatnim czasie przede wszystkim do Somalii. A na zdjęciu Tomek na U.N. Way. Na zdjęcia włożył koszulę w oficjalnych barwach ONZ.

FIlm dokumentalny o pracy w ONZ

4. Juba – Kasia

Sudan Południowy to najmłodsze państwo na świecie. Zaledwie kilkanaście miesięcy przed naszym przyjazdem toczyły się tam jeszcze działania zbrojne, ale to właśnie również w takich trudnych miejscach działa ONZ, starając się stabilizować sytuację, albo przynajmniej pomagać ofiarom konfliktów zbrojnych. Robiliśmy zdjęcia w tzw. UN compound w Jubie, gdzie w ONZ-owskich kontenerach pracuje między innymi Kasia, od ponad roku już w Sudanie Południowym. Pojechaliśmy też do obozu uchodźców w Gorom. Na szczęście nie wygląda to tak apatycznie i beznadziejnie jak w telewizyjnych relacjach z obozów uchodźców. Ludzie starają się aktywizować, chłopaki organizują sobie mecze piłkarskie, a dzieciaki są wesołe i ciekawskie jak wszędzie. Trafiliśmy w Gorom nawet na dyskotekę.

Film dokumentalny o pracy w ONZ - produkcja filmowa w DogFilm Studio

Moja droga do ONZ. Cztery historie

Film dokumentalny 13’34”
Reżyseria: Paweł Nazaruk & Tomasz Adamski
Zdjęcia: Paweł Nazaruk
Dźwięk: Tomasz Adamski, Marcin Popławski
Kierownictwo produkcji: Agnieszka Sorycz
Koordynacja projektu: Agnieszka Skieterska, Ewa Kwaśnik-Ciągło, Paweł Lickiewicz
Produkcja: DogFIlm Studio Filmowe 2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *